TOP » WŁADZE » Senat » Z obrad Senatu » Informacje z posiedzenia Senatu » 28.01.2010 r. 28.01.2010 r.
Z OBRAD SENATU 28 stycznia 2010 r.
Obrady Senatu 28 stycznia br. zapoczątkowała symboliczna chwila ciszy– ku uczczeniu pamięci zmarłych ostatnio profesorów: Antoniego Woźniackiego oraz Czesława Jankiewicza, emerytowanych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Następnie JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Uliasz wręczył dyplomy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego potwierdzające przyznanie jedenastu stypendiów za osiągnięcia naukowe oraz dwóch za wybitne wyniki sportowe. Otrzymali je studenci: Judyta Kasperkiewicz (Wydział Prawa i Administracji), Tomasz Tłuczek (Wydział Socjologiczno-Historyczny), Damian Wolski (Wydział Socjologiczno-Historyczny), Krzysztof Goryczka (Wydział Ekonomii), Maciej Wieczerzak (Wydział Sztuki), Alicja Stankiewicz (Wydział Sztuki), Barbara Szal (Wydział Sztuki), Beata Dencikowska (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny), Agnieszka Podbilska (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny), Honorata Kiwała (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny), Anna Świerad (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny) – stypendia za wyniki w nauce oraz: Karolina Stawarz (Wydział Biologiczno-Rolniczy) i Przemysław Szymanowski (Wydział Wychowania Fizycznego) – stypendia za wybitne osiągnięcia sportowe.
W kolejnym punkcie obrad senatorowie wysłuchali informacji o problemach studentów niepełnosprawnych w UR. Ogólne zagadnienia związane z tymi kwestiami przedstawili: pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych ks. dr Adam Podolski, dr Małgorzata Zaborniak-Sobczak oraz mgr Jakub Sznajder. W UR kształci się 400 osób, które posiadają dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Stanowi to ok. 2% ogółu studentów i jest to jeden z największych wskaźników w Polsce. Od chwili powołania pełnomocnika (1.5 roku temu), studenci mogli skorzystać z jedenastu obozów rehabilitacyjno-leczniczo-rekreacyjnych, które odbyły się w miejscowościach: Myczkowce, Krynica, Polańczyk, Wierzawice, Solec Zdrój, Krynica Zdrój. Kadrę na tychże obozach, oprócz kadry miejscowej, stanowią nauczyciele akademiccy czterech Wydziałów UR: Medycznego, WF, Pedagogiczno-Artystycznego i Sztuki.
Niepełnosprawni studenci mogą też uczestniczyć w rozmaitych kursach dokształcających oraz kursach realizowanych bezpośrednio na obozach: kurs jazdy na nartach, łyżwach, snowboardzie, na patent żeglarski, nauki pływania, jazdy konnej, języka angielskiego.
Nie mniej ważną sprawą są prace remontowe w budynkach UR, polegające na dostosowaniu niektórych pomieszczeń do swobodnego użytkowania przez niepełnosprawnych.
Wielorakie problemy niepełnosprawnych analizowano także na zorganizowanej w ubiegłym roku konferencji naukowej nt: „Uniwersytet Rzeszowski uczelnią przyjazną osobom niepełnosprawnym” (11-13 grudnia 2009 r.).
Pomoc dla studentów niepełnosprawnych OWiRON realizowana jest także w ramach projektu „Rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego Szansą dla Regionu”, który ma m.in. na celu wspomożenie działań mających na celu umożliwienie w miarę pełnego korzystania przez osoby niepełnosprawne z oferty edukacyjnej naszej Uczelni.
Serdeczne podziękowania, za kierowanie w okresie ostatnich kilku lat (od stycznia 2007 r.) uniwersytecką Biblioteką i pracą na rzecz Uczelni, w związku z przejściem na emeryturę złożone zostały przez władze Uczelni pani mgr Krystynie Serwatko. Kandydaturę
nowego dyrektora – w osobie dr Bożeny Jaskowskiej – rekomendował przewodniczący Rady Bibliotecznej dr hab. prof. UR Wojciech Cynarski. W dalszej części obrad Senat zaaprobował te zmiany.
Senat zaopiniował również (pozytywnie) wnioski w sprawach osobowych: wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji o zatrudnienie prof. dra hab. Jana Łukasiewicza na stanowisku profesora zwyczajnego, Rady Wydziału Socjologiczno-Historycznego o zatrudnienie dra hab. Adriana T. Uljasza na stanowisku profesora nadzwyczajnego, Rady Wydziału Socjologiczno-Historycznego o zatrudnienie dra hab. Dariusza Wojakowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a także w sprawach przedłużenia zatrudnienia na stanowisku profesora nadzwyczajnego na czas nieokreślony: dra hab. prof. UR Marka Nalepy (Wydział Filologiczny) i dra hab. prof. UR Krzysztofa Kukuły (Wydział Biologiczno-Rolniczy).
Senat jednomyślnie podjął uchwałę (na wniosek Rektorów: Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego) w sprawie przyjęcia recenzji prof. dra hab. Władysława Serczyka o dorobku profesora Richarda Pipesa, kandydata do tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Na wniosek Rady Wydziału Biologiczno-Rolniczego również jednomyślnie przyjęto uchwały: w sprawie wyrażenie zgody na utworzenie Studium Doktoranckiego, wspólnie z Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach oraz w sprawie wyrażenie zgody na przystąpienie Uniwersytetu Rzeszowskiego do Międzynarodowego Studium Doktoranckiego Nauk Przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Także, po wysłuchaniu stanowiska przewodniczącego senackiej Komisji ds. Decentralizacji i Finansów wyrażono zgodę na zbycie – sprzedaż w drodze pisemnego przetargu trzech działek (o łącznej powierzchni 6,29 a), położonych w rejonie ul. Kwiatkowskiego – Cichej. Senat ustalił też minimalną kwotę, za którą teren może być sprzedany.
Senatorowie wysłuchali też informacji dziekana Wydziału Medycznego w sprawie perspektyw i szans uzyskania przez jednostkę uprawnień do prowadzenia przewodów doktorskich.
Wstawił: | Szczęsny Jan 2010-03-05 08:39 | Sporządził: | Małgorzata Dworak 2010-03-05 | Zatwierdził: | Ewa Krzyżanowska 2010-03-05 | Dokument wyświetlono: 5292 razy |
[+]
|