Z OBRAD SENATU
Wrześniowe obrady Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego (30.09), pierwsze w roku akademickim 2010/2011, rozpoczęto od wysłuchania informacji o pracy rektorskiego zespołu, przygotowującego zasady wprowadzenia w Uczelni wewnętrznego systemu jakości kształcenia. System ten tworzony jest na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki. Ma przede wszystkim na celu troskę o budowanie świadomej kultury jakości kształcenia, tworzonej przez wszystkich członków społeczności akademickiej w Uniwersytecie Rzeszowskim oraz podejmowanie wszelkich działań na rzecz stałego podnoszenia jakości kształcenia, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z poszanowaniem godności zatrudnionych pracowników i studentów. Powyższe założenia, jak też zasady organizacji i funkcjonowania wewnętrznego systemu jakości kształcenia w UR przedstawił dr hab. prof. UR Andrzej Bonusiak. Senat, po zaproponowaniu stosownych poprawek w projekcie, przyjął w tej sprawie uchwałę.
Następnie głosowano wnioski rad wydziałów dotyczące kwestii kadrowych: Rady Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w sprawie zatrudnienia prof. dra hab. Waldemara Furmanka na stanowisku profesora zwyczajnego oraz na stanowiskach profesorów nadzwyczajnych: doc. dra hab. Zbigniewa Ranachowskiego i dr hab. Marii Kwaśnik; Rady Wydziału Ekonomii w sprawie zatrudnienia dra hab. Antoniego Magdonia; Socjologiczno-Historycznego w sprawie zatrudnienia dra hab. Pawła Graty; Wychowania Fizycznego w sprawie zatrudnienia dra hab. Radoslava Klamara (wszyscy na stanowiskach profesorów nadzwyczajnych), a ponadto wnioski dotyczące przedłużenia zatrudnienia na stanowiskach profesorów nadzwyczajnych: na czas nieokreślony - dra hab. prof. UR Kazimierza Szmyda (wniosek Rady Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego), dra hab. prof. UR Jacka Żebrowskiego (wniosek Rady Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii) oraz na 2 lata - dr hab. prof. UR Marii Kiovskiej (wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji). Wszystkie propozycje Senat zaopiniował pozytywnie, przyjmując stosowne uchwały.
W dalszej części posiedzenia zebrani wysłuchali, przedstawionego przez dyrektora Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego mgra Stanisława Dudzińskiego sprawozdania z działalności tej jednostki oraz planach na rok 2011. Po posiedzeniu senatorowie mieli też okazję obejrzeć przygotowaną na tę okazję prezentację tegorocznych wydawnictw.
W części obrad dotyczącej spraw różnych odbyło się głosowanie w kwestii przeniesienia prawa własności w drodze sprzedaży (w trybie bezprzetargowym) lokalu mieszkalnego wraz z ułamkową częścią przynależnej mu działki przy ul. Bulwarowej (własność UR) na rzecz pracownika naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Senat przyjął też uchwałę, która porządkuje sprawy związane z użytkowaniem przez nauczycieli akademickich działek przy ul. Cichej w Rzeszowie.
Pod obrady postawiono też projekt uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych opłat za świadczone usługi edukacyjne oraz trybu i warunków zwalniania z tych opłat studentów i doktorantów. Przedstawiła go dr hab. prof. UR Elżbieta Dynia, prorektor ds. studenckich
i kształcenia.
O nowych umowach o współpracy z uczelniami z zagranicy: Kajaani University of Applied Sciences (Finlandia), Narodowym Uniwersytetem im. Tarasa Szewczenki w Kijowie i Narodowym Uniwersytetem Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy w Irpieniu poinformował prof. dr hab. Aleksander Bobko, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą.
Przedstawiona również została (przez dra hab. prof. UR Czesława Puchalskiego, prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej) informacja o trzech nowych, przeznaczonych do realizacji w UR projektach „miękkich” (z Program Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz MNiSW).
W końcowej części wrześniowego posiedzenia Senatu prowadzący obrady JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Uliasz przekazał zebranym informacje o uroczystości inaugurującej kolejny, 10 już rok funkcjonowania Uniwersytetu (11 października, w nowo wybudowanych obiektach na Zalesiu) i życzył wszelkich sukcesów w rozpoczynającym się roku akademickim.