Z OBRAD SENATU
27 maja 2010 r.
Podczas majowego posiedzenia Senatu można było wyróżnić dwa bloki tematyczne podjętych spraw: rozliczenie efektów 2009 roku i przyjęcie uchwał określających funkcjonowanie dydaktyki w najbliższym roku akademickim oraz zasad rekrutacji na rok akademicki 2011/2012. Na pierwszą część posiedzenia Senatu złożyły się następujące zagadnienia:
- Sprawozdanie z wykonania planu rzeczowo-finansowego za 2009 r. oraz sprawozdanie finansowe za 2009 r. (referowane przez mgr Janinę Kut, kwestora UR, wcześniej zaopiniowane przez senacką Komisję ds. Decentralizacji i Finansów).
- Raport władz rektorskich z działalności Uczelni w roku ubiegłym (podsumowania dotyczące m.in.: realizacji projektów unijnych, oceny dorobku naukowego kadry UR, współpracy zagranicznej, procesu rekrutacji i realizacji toku studiów, spraw studenckich przedstawili: rektor i prorektorzy).
- Zatwierdzenie planu rzeczowo-finansowego na rok 2010 (rekomendowanego przez Komisję ds. Decentralizacji i Finansów).
W tych sprawach Senat przyjął stosowne uchwały.
Następnie, poprzez jednomyślne głosowanie poparto wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w sprawie uruchomienia studiów II stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku informatyka. Pierwsi studenci rozpoczną tu naukę w lutym 2012r.
Senatorowie zaakceptowali także zgłoszoną wcześniej inicjatywę przyznania tytułu doktora honoris causa UR panu profesorowi Jerzemu Wyrozumskiemu. Na laudatora w tej uroczystości (zaplanowanej na 16 czerwca) wolą zebranych wyznaczony został prof. dr hab. Henryk Samsonowicz.
W dalszej kolejności Senat rozpatrzył i w konsekwencji pozytywnie przegłosował propozycje projektów uchwał: w sprawie warunków i trybu rekrutacji oraz form studiów na poszczególnych kierunkach w roku akademickim 2011/2012: na studia I i II stopnia, a ponadto na studia doktoranckie; w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzajów zajęć dydaktycznych objętych zakresem tych obowiązków, w tym wymiaru zadań dydaktycznych dla poszczególnych stanowisk oraz zasad obliczania godzin dydaktycznych, zasad oraz trybu powierzania godzin ponadwymiarowych ponad limit określony w ustawie w roku akademickim 2010/2011; także w kwestii dotyczącej określenia liczebności grup studenckich w Uniwersytecie Rzeszowskim. Projekty tych zapisów - zaopiniowane przez senacką Komisję ds. Dydaktyki i Wychowania - przedstawiała Senatowi dr hab. prof. UR Elżbieta Dynia, prorektor ds. studenckich i kształcenia.
W imieniu Komisji Statutowej UR głos zabrał także jej przewodniczący prof. dr hab. Jan Łukasiewicz, który wyraził zarówno stanowisko Komisji w odniesieniu do sprawy zatwierdzania regulaminów wydziałów (przekazano do kompetencji JM Rektora), jak też propozycji zmian w Statucie (3 zmiany, w tym zapis o powołaniu w UR wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia). Senatorowie - poprzez głosowanie - zaakceptowali te propozycje.
Na koniec dyskutowano nad przedstawionym przez prorektora ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą prof. dra hab. Aleksandra Bobkę Regulaminem przyznawania nagród Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po uwzględnieniu kilku zmian, dokument ten został przez Senat przyjęty i obowiązywał będzie od września 2010 r.