Z OBRAD SENATU
29 października 2009
Październikowe posiedzenie Senatu (29.10) odbyło się w Zalesiu. W ten sposób stworzono Senatorom okazję obejrzenia i oceny postępów w realizacji inwestycji czynionych w tym właśnie miejscu.
Obrady w Zalesiu rozpoczęło wręczenie prof. dr. hab. n. med. Andrzejowi Kwolkowi, przez prowadzącego posiedzenie Rektora prof. Stanisława Uliasza, aktu mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego w Uniwersytecie.
Następnie, po zatwierdzeniu drobnych zmian w stosunku do zaproszenia, głos zabrał prof. dr hab. Aleksander Bobko, prorektor ds. współpracy z zagranicą, który przedstawił informacje o nowych umowach z zagranicznymi uczelniami i jednostkami badawczymi. Senat przyjmując uchwałę, zaakceptował przedstawione propozycje.
W dalszej kolejności wysłuchano informacji na temat realizowanych w Uniwersytecie Rzeszowskim projektów unijnych (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej; Infrastruktura i Środowisko; Innowacyjna Gospodarka; Kapitał Ludzki; Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego), o trwających i planowanych inwestycjach – 11 projektach „twardych” (m.in.: kompleks naukowo-dydaktyczny Zalesie – regionalne centra innowacji i transferu technologii produkcji, przetwarzania oraz marketingu w sektorze rolno-spożywczym; Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii; Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych, Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej; Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych; Uniwersyteckie Centrum Archeologii Podkarpacia; rozwój systemu informatycznego UR), a także o realizacji 17 projektów „miękkich” (m.in. Feniks – długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach w celu rozwijania podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych, Rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego szansą dla regionu, Kompetencje studentów UR kluczem do sukcesu na rynku pracy, Budowa potencjału dydaktycznego UR na poziomie europejskim). Wartość projektów „twardych” (w realizacji do 2013 r.) – 880 mln zł; projektów „miękkich”– 92 mln zł.
Sprawy te przedstawiali i na pytania odpowiadali: dr hab. prof. UR inż. Czesław Puchalski, prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej oraz mgr inż. Jarosław Szlęzak, p.o. kanclerza uczelni.
W punkcie „sprawy osobowe” głosowano wnioski: Rady Wydziału Socjologiczno-Historycznego o zatrudnienie dra hab. prof. UR Andrzeja Pelisiaka na stanowisku profesora nadzwyczajnego na czas nieokreślony oraz Międzywydziałowego Instytutu Filozofii o zatrudnienie ks. dra hab. Krzysztofa Bochenka na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Przyjęto ponadto zmiany w Uchwale Senatu nr 90/05/2009 (z 28 maja 2009 r.) w sprawie zasad ustalania zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzajów zajęć dydaktycznych objętych zakresem tych obowiązków, w tym wymiaru zadań dydaktycznych dla poszczególnych stanowisk oraz zasad obliczania godzin dydaktycznych, zasad oraz trybu powierzania godzin ponadwymiarowych ponad limit określony w ustawie. Zmiany dotyczyły §8 pkt 1 oraz §14. Wniosek w tej sprawie przedstawiła pani prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. prof. UR Elżbieta Dynia.
W dalszej części obrad odbyły się także głosowania nad projektami uchwał w kwestiach: użyczenia Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego terenu przy ul. Ćwiklińskiej w Rzeszowie z przeznaczeniem na budowę Laboratorium Biotechnologii dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, użyczenia Gminie Miasto Rzeszów działki pod przystanek autobusowy komunikacji miejskiej i budowę wiaty przy ul. Wyspiańskiego, ponadto w sprawie wyrażenia zgody na realizację programu „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych” i wystawienie przez Rektora UR weksla
in blanco.
W drugiej części zalesiańskiego posiedzenia Senatu zwiedzano budowane tam obiekty. Wszyscy byli pod wrażeniem tempa i wielkości zmian. Stan surowy budynków i rozmach zadań jest widomym znakiem zachodzących przeobrażeń w naszym Uniwersytecie.