Z OBRAD SENATU
26 marca 2009r.
Głosowaniem wniosków o nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Medale Komisji Edukacji Narodowej i odznaczenia państwowe rozpoczęło sie posiedzenie Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego 26 marca br. Wszyscy z kandydatów otrzymali wymaganą liczbę głosów – Senat pozytywnie zaopiniował 41 wniosków.
Następnie dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego prof. dr hab. Józef Tabor przedstawił szanse rady wydziału do uzyskania uprawnień do prowadzenia przewodów doktorskich. Wydział wystąpił o takie prawa w grudniu 2006 r., niestety w 2008 roku otrzymano decyzję negatywną. W ciągu najbliższych trzech lat ponowne składanie wniosków – relacjonował dziekan – będzie zasadne jedynie w dwóch przypadkach: ewentualnego pozyskania do wspólnej inicjatywy Katedry Matematyki Politechniki Rzeszowskiej (obecnie niezainteresowanej) i wspólne aplikowanie o uprawnienia oraz zatrudnienie kilku wybitnych profesorów matematyki.
W dalszej kolejności odbyło się głosowanie nad wnioskiem Rady Wydziału Socjologiczno-Historycznego, rekomendowanym Senatowi przez dziekana prof. dra hab. Sylwestra Czopka, w sprawie wszczęcia procedury nadania godności doktora honoris causa JE ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi. Senatorowie przychylnie odnieśli się do tej propozycji.
W punkcie dotyczącym spraw osobowych zaaprobowano kandydaturę dra hab. inż. Tadeusza Kwatera do zatrudnienia (po habilitacji) na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wniosek w tej sprawie przedstawił dziekan RW Matematyczno-Przyrodniczego.
Jednomyślnie zaakceptowano także: Zasady realizacji przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego studiów cząstkowych i praktyk zagranicznych w ramach programów europejskich. Dokument ma na celu ułatwienie studentom i pracownikom Uczelni stosowanie obowiązujących regulacji w związku z realizacją programów europejskich. Podstawę wydawania wiążących decyzji w stosunku do studentów stanowią: Regulamin studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim, Regulamin ECTS oraz wymogi programów międzynarodowych.
W dalszej części obrad, którymi kierował JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Uliasz, prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej dr hab. prof. UR inż. Czesław Puchalski przedstawił projekt utworzenia międzywydziałowych studiów na kierunku biotechnologia – studia inżynierskie. Senat, po wysłuchaniu informacji o stanowiskach trzech rad wydzialów: Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii, Biologiczno-Rolniczego i Matematyczno-Przyrodniczego, a także głosów senatorów (za i oponujących takiemu przedsięwzięciu), zgodził się na zaproponowane zmiany, które będą obowiązywać od roku akademickiego 2009/2010.
Przedstawiona ponadto została – przez dr hab. prof. UR Elżbietę Dynię, prorektora ds. studenckich i kształcenia, informacja o akredytacji kierunków na Uniwersytecie Rzeszowskim – przez Państwową Komisję Akredytacyjną i Uniwersytecką Komisję Akredytacyjną – w roku akademickim 2008/2009.
Senatorowie zapoznali sie też z informacją prezydium Komisji Wyborczej UR, wyjaśniającą zgłoszone w przeszłości zarzuty o nieprawidłowej reprezentacji niektórych grup w Senacie.