|
Rejestr zmian
|
|
TOP » INFORMACJE » Statut » Studia i studenci Uniwersytetu Statut
Studia i studenci Uniwersytetu
§ 83
- UR prowadzi:
- studia wyższe – pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie,
- studia trzeciego stopnia (doktoranckie),
- studia podyplomowe,
- kursy dokształcające i szkolenia.
- UR może prowadzić również:
- studia z udziałem zagranicznych uczelni i instytucji naukowych na podstawie zawartych porozumień,
- studia o profilu akademickim lub praktycznym z udziałem podmiotów gospodarczych,
- studia i inne formy kształcenia w ramach jednostek międzyuczelnianych i jednostek wspólnych.
- Studia wyższe oraz studia doktoranckie są prowadzone jako stacjonarne lub niestacjonarne.
- Organizację i tok studiów wyższych, doktoranckich, podyplomowych oraz prawa i obowiązki studentów i słuchaczy określają regulaminy tych studiów.
- W UR istnieje Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia, którego zasady organizacji i funkcjonowania określa uchwała Senatu.
§ 84
- Senat uchwala warunki, tryb terminy rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji, w tym w drodze elektronicznej, dla poszczególnych kierunków studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich i podaje do wiadomości publicznej.
- Rekrutację na studia prowadzą wydziałowe komisje rekrutacyjne powołane przez dziekana lub dyrektora pozawydziałowego instytutu.
- W przypadku, gdy wstęp na studia jest wolny, nie powołuje się komisji rekrutacyjnych. Decyzje w sprawie przyjęcia na studia podejmuje dziekan lub dyrektor instytutu.
- Rekrutacja na bezpłatne studia doktoranckie odbywa się w drodze konkursu. Przeprowadza je komisja powołana przez dziekana lub dyrektora jednostki naukowej (dyrektora instytutu).
- Od decyzji wydziałowych komisji rekrutacyjnych w sprawie przyjęcia na studia przysługuje odwołanie do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną powołuje Rektor.
- Od decyzji w sprawie przyjęcia na studia wyższe lub studia doktoranckie wydanej przez dziekana lub dyrektora instytutu służy odwołanie do Rektora.
- Limity przyjęć na pierwszy rok studiów wyższych na poszczególnych kierunkach studiów określają rady wydziałów i zatwierdza Senat w drodze uchwały z zastrzeżeniem §84 ust. 8.
- Limit przyjęć na kierunek lekarski określa rozporządzeniem Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
§ 85
- Przyjęcie w poczet studentów UR następuje po immatrykulacji i złożeniu przez studenta – wobec Rektora lub dziekana – ślubowania o treści:
Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy, umiejętności i rozwoju osobowości, szanować prawa i obyczaje studenckie oraz całym swym postępowaniem dbać o godność i honor studenta Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Osoba przyjęta na studia doktoranckie nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania o następującej treści:
Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy, umiejętności i rozwoju osobowości, szanować prawa i obyczaje akademickie oraz całym swym postępowaniem dbać o godność i honor doktoranta Uniwersytetu Rzeszowskiego.
§ 86
- Student ostatniego roku studiów magisterskich wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami w zdobywaniu wiedzy, który uzyskał średnią ocen z przedmiotów kierunkowych co najmniej dobrą, może odbywać staż przygotowujący do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego na mocy decyzji Rektora podjętej na wniosek dziekana, po uzyskaniu pozytywnej opinii rady wydziału.
- Student stażysta może otrzymać dodatkowe stypendium w wysokości najwyższego stypendium Rektora dla najlepszych studentów ze środków pozostających w dyspozycji dziekana
- Student stażysta przygotowuje się do objęcia obowiązków nauczyciela akademickiego pod nadzorem opiekuna wyznaczonego przez radę jednostki prowadzącej dany kierunek studiów spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora.
- Obowiązkiem studenta stażysty jest udział w prowadzonych pracach badawczych i zajęciach dydaktycznych w wymiarze określonym przez radę, o której mowa w ust. 3, nie większym jednak niż 60 godzin dydaktycznych w ciągu roku akademickiego.
§ 87
- Najlepszy absolwent UR w danym roku akademickim otrzymuje Laur Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Propozycję nagrodzenia absolwenta ze swego wydziału przedstawia dziekan. Wyboru najlepszego absolwenta UR dokonuje Rektor. Szczegółowe zasady przyznawania Lauru Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego określa Rektor w drodze zarządzenia.
- Na wniosek rady wydziału wyróżniającym się absolwentom może być przyznany Dyplom Uznania Rektora lub Dziekana.
- Najlepszy student na wydziale, kierunku lub roku może być wyróżniony przez dziekana Listem Gratulacyjnym, na zasadach określonych przez radę wydziału.
§ 88
- Wszyscy studenci UR tworzą samorząd studencki i biorą udział w jego działalności.
- Samorząd studentów działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu. Zgodność regulaminu ze Statutem UR stwierdza Senat.
- Samorząd studencki współdziała z organami UR.
- Do kompetencji samorządu studenckiego należy w szczególności:
- organizowanie pomocy studentom,
- wyrażanie opinii w sprawach związanych z procesem kształcenia,
- popieranie studenckiego ruchu naukowego, kulturalnego i sportowego.
- Przedstawiciele samorządu studenckiego wchodzą w skład organów kolegialnych UR na zasadach określonych w Ustawie i Statucie.
- Wszyscy doktoranci UR tworzą samorząd doktorantów.
- Do samorządu doktorantów stosuje się odpowiednio przepisy §88 ust. 1–5 Statutu.
§ 89
W UR działają koła naukowe i organizacje studenckie.
§ 90
- Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych studentów powołuje się w UR komisję dyscyplinarną ds. studentów oraz odwoławczą komisję dyscyplinarną ds. studentów, które działają w składzie:
- po jednym nauczycielu akademickim z każdego wydziału,
- po jednym studencie z każdego wydziału.
- Kandydatów do obydwu komisji – nauczycieli akademickich – zgłaszają członkowie Senatu i rady wydziałów, a spośród studentów – uczelniany organ samorządu studenckiego.
- Członków komisji wybiera Senat. Nauczycieli akademickich wybiera się na cztery lata, a studentów na dwa lata.
- Komisje dyscyplinarne na pierwszych posiedzeniach zwołanych przez Rektora wybierają spośród nauczycieli akademickich przewodniczącego, a spośród wszystkich członków dwóch zastępców przewodniczącego. Jednym z zastępców przewodniczącego może być student.
- Rzeczników dyscyplinarnych ds. studentów powołuje na kadencję władz UR Rektor spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora.
§ 91
- Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych doktorantów powołuje się komisję dyscyplinarną UR ds. doktorantów oraz odwoławczą komisję dyscyplinarną ds. doktorantów.
- Nauczycieli akademickich jako kandydatów do obydwu komisji zgłaszają rady wydziałów prowadzące studia doktoranckie, a spośród doktorantów – uczelniany organ samorządu doktorantów.
- Członków komisji wybiera Senat. Nauczycieli akademickich wybiera się na cztery lata, a doktorantów na dwa lata.
- Komisje dyscyplinarne na pierwszych posiedzeniach zwołanych przez Rektora wybierają spośród nauczycieli akademickich przewodniczącego, a spośród wszystkich członków dwóch zastępców przewodniczącego. Jednym z zastępców przewodniczącego może być student.
- Rzeczników dyscyplinarnych ds. doktorantów powołuje na kadencję władz UR Rektor spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora.
Wstawił: | Szczęsny Jan 2018-02-15 15:17 | Sporządził: | Magdalena Magdziak 2018-02-15 | Zatwierdził: | Ewa Krzyżanowska 2018-02-15 | Stronę obejrzano: 19136 razy |
[+]
|
|
|