Dziekanat
Sekretariat:
Werynia 502
36-100 Kolbuszowa
tel. +48 17 872 3253
e-mail: biotech@ur.edu.pl
Władze Wydziału
Dziekan Wydziału
dr hab. Maciej WNUK, prof. UR
Zastępcy
dr hab. Ewa WĘGRZYN, prof. UR
dr Małgorzata KUS-LIŚKIEWICZ
Strona Wydziału
http://www.wb.edu.pl
W skład Wydziału Biotechnologii wchodzą następujące Zakłady i Katedra:
- Zakład Biotechnologii
- Zakład Ekotoksykologii
- Zakład Fizjologii Roślin
- Katedra Fizjologii i Rozrodu Zwierząt
- Zakład Botaniki
- Zakład Genetyki
Historia
Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych zorganizowany został na bazie istniejącego od 2002 roku Instytutu Biotechnologii, później od 2005 roku Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii. Bazę materialną stanowią budynki przekazane Instytutowi przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Urząd Miasta i Gminy w Kolbuszowej. Obecnie Instytut prowadzi działalność dydaktyczną i naukową na powierzchni ok. 2500 m2. Instytut dysponuje bardzo dobrym zapleczem do badań z użyciem zwierząt wraz z areałem gruntów uprawnych o powierzchni ponad 55,4 ha. Infrastruktura Instytutu zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Kolbuszowa w miejscowi Werynia.
W skład Instytutu wchodzą następujące jednostki naukowe: Zakład Biotechnologii, Zakład Ekotoksykologii, Zakład Fizjologii i Rozrodu Zwierząt, Zakład Fizjologii Roślin, Zakład Genetyki, Zakład Botaniki.
W roku akademikiem 2012/2013 w Instytucie zatrudnionych jest na pierwszym etacie 29 nauczycieli akademickich w tym: 4 profesorów tytularnych, 3 doktorów habilitowanych, 13 doktorów na stanowisku adiunkta, 9 magistrów na stanowisku asystenta, 6 pracowników naukowo-technicznych.
W 2009 roku w ramach naboru prowadzonego w trybie konkursowym do działania I.3 "Wspieranie innowacji" Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej projekt pn. "Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych" został zatwierdzony do podpisania umowy o dofinansowanie. Centrum zlokalizowane na terenie ówczesnego Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii (teraz Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych) jest zarazem jego pionem badawczym. Złożone jest z 5 wysoce specjalistycznych laboratoriów w skład których wchodzi 13 pracowni wyposażonych w aparaturę za łączną kwotę około 20 mln. PLN. Efektem uzyskania dofinansowania na zakup najnowocześniejszego sprzętu jest stworzenie korzystnych warunków na Wydziale sprzyjających nawiązywaniu bliskiej współpracy pomiędzy nauką a podmiotami gospodarczymi, a także rozwojowi i dyfuzji przedsięwzięć innowacyjnych, niezbędnych do wzrostu konkurencyjności gospodarki i budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy.
Instytut prowadzi także studia na kierunku biotechnologia w formie studiów stacjonarnych na obu stopniach. Studia I stopnia (inżynierskie 3.5 letnie) w zakresie specjalności Biotechnologia analityczna oraz studia II stopnia magisterskie w zakresie specjalności Biotechnologia molekularna. Kształcenie na kierunku Biotechnologia wpisuje się w główny nurt procesu dydaktycznego prowadzonego przez Uniwersytet Rzeszowski, a koncepcja kształcenia nawiązuje do misji poszukiwania i przekazywania prawdy poprzez prowadzenie badań oraz kształcenie studentów i doktorantów, stanowiąc tym samym integralną część narodowego systemu edukacji i nauki. Przyjęta koncepcja kształcenia realizuje następujące cele strategiczne Uniwersytetu Rzeszowskiego:
- kształcenie studentów w zakresie określonej dziedziny wiedzy, rozwijanie w nich umiejętności samodzielnego myślenia i twórczego działania,
- wychowywanie studentów w duchu poszanowania wolności, praw człowieka i poczucia odpowiedzialności za państwo polskie,
- prowadzenie badań naukowych i usług badawczych,
- upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie oraz udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych,
- realizacja idei uniwersytetu otwartego oraz zapewnienie jego udziału w procesie stałej i powszechnej edukacji narodowej,
- stwarzanie warunków do przygotowywania kandydatów do samodzielniej pracy naukowej, dydaktycznej i zawodowej oraz kształcenie i promowanie kadr naukowych,
- działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych,
- dbałość o bazę materialną i rozwój majątku uczelni.
W roku 2009 w Zamiejscowym Wydziale Biotechnologii rozpoczęto realizację dwóch projektów dydaktycznych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Pierwszy projekt realizowany w Poddziałaniu 4.1.1 POKL dotyczy utworzenia w roku akad. 2009/10 nowej specjalności w Zamiejscowym Wydziale Biotechnologii- Biotechnologia Molekularna na studiach II stopnia kierunku Biotechnologia w ramach ogólnouczelnianego projektu „Kompetencje studentów UR kluczem do sukcesu na rynku pracy”. Drugi projekt opracowany przez Zamiejscowy Wydział Biotechnologii z siedzibą w Weryni realizowany w ramach Poddziałanie 4.1.2 POKL „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy” dotyczy zwiększenia liczby studentów na kierunku Biotechnologia oraz lepszego przygotowania absolwentów tego kierunku do potrzeb rynku pracy.
Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych prowadzi studia stacjonarne na kierunku Biotechnologia:
- studia I-stopnia – 3,5 letnie inżynierskie
- studia II-stopnia – 1,5 roczne magisterskie
Współpraca naukowa
Wnioskodawca działa w ramach sieci jednostek naukowych, naukowo-badawczych, instytucji publicznych oraz sektora prywatnego i współpracuje min. z: Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, Instytutem Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk, Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Instytutem Biologii Zwierząt Państwowej Akademii Nauk Rolniczych we Lwowie, Rzeszowską Spółdzielnią Mleczarską „RESMLECZ”, Proteon Pharmaceuticals Sp. z o.o., Małopolskim Centrum Biotechniki Sp. z o.o., Gospodarstwem Ogrodniczym Stanisław Szurek, Gospodarstwem Rolnym Miejsce Piastowe, KON-WET, Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii, Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej nr 1 w Rzeszowie, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, Stem Cells Spin S.A., Marek Tischner Usługi Weterynaryjne, PLANTA OPTIMA – Waldemar Mirut, Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, Instytutem Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Exegene DP. Z o.o., Odziałem Biologii Rozrodu Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Gminnym Zakładem Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Majdanie Królewskim, Instytutem Farmakologii PAN, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, Gabinetem Weterynaryjnym Doktorek Rzeszów, Instytutem Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego, Warszawskim Uniwersytetem, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego Instytut Biologii Eksperymentalnej, Uniwersytetem Wrocławskim Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytetem Łódzkim Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Politechniką Rzeszowską, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie – Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Instytutem Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, ANMED Laboratorium Analiz Metodycznych, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Przedmiotem umów jest współpraca naukowa wraz z bezpłatnym użyczeniem na ten cel aparatury badawczej oraz pomieszczeń. Współpraca w ramach umów polega w szczególności na:
- realizacji wspólnych projektów badawczych,
- tworzeniu wspólnych zespołów badawczych,
- prowadzeniu wymiany naukowej w postaci wyspecjalizowanej kadry realizującej określone zadania badawcze między Uniwersytetem Rzeszowskim a w/w ośrodkami, instytucjami i firmami,
- organizowaniu wspólnych konferencji, szkoleń oraz spotkań naukowo-informacyjnych
- wykonywaniu analiz dostarczonych próbek biologicznych w celu oznaczenia określonych parametrów istotnych dla podmiotów współpracujących.
Wnioskodawca współpracuje również z wieloma innymi instytucjami badawczymi, na wszystkich płaszczyznach w ramach prowadzonej przez siebie działalności naukowo badawczej. Na podkreślenie zasługuje współpraca naukowa z Yale University (USA) oraz Baltimore University-USA.